پروفایل من
اکبررحیمی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
کاهش خطر نویسنده: اکبررحیمی - پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠

 

9 راه کاهش خطر در فعالیتهای ماجراجویانه

صعود ماجراجویانه – اگر شما قصد انجام صعودی جدید دارید یا فرض کنید قصد گشایش یک مسیر جدید در جاده چالوس یا پیمایش یک دره جدید در جنگلهای شمال و یا پیمایش یک غار جدید را دارید ... همه این فعالیتها ، مواردی هستند که خطرات پنهانی را در دل خود دارند . ماجراجویی همراه با خطر و ریسکهای ناشناخته است . این را به یاد داشته باشید که وقتی خود را با محیطهای اینچنینی مواجه می کنید باید توانایی مقابله با خطرات آن را نیز داشته باشید .

راهکارهای زیر برای کاهش خطرات محیطهای جدید و ماجراجویانه پیشنهاد می گردد .

1 . حداقل یک نفر مطمئن را از نقشه و برنامه خود آگاه کنید . حتماً موبایل خود را همراه داشته باشید ( متاسفانه در اکثر مناطق ادونچر ایران آنتن موبایل وجود ندارد . در صورت امکان موبایل ماهواره ای همراه خود داشته باشید ) . به یک دوست قابل اعتماد ، مسیری که قصد تلاش بر روی آن را دارید توضیح دهید . زمان ورود خود به مسیر و آخرین زمانی که امکان دارد از مسیر خارج شوید را مشخص نمایید . مشخص کنید که در صورت عدم بازگشت دوست شما به چه کسانی خبر بدهد ؟ دوستان بامهارت شما می توانند بهترین کمک در شرایط سخت باشند . ( در صورت نیاز می توانید با تماس با هیاتها و گروههای امداد ، دامنه امداد را وسیع تر و قویتر نمایید . )

2 . داشتن این تصور که یک نقشه توپوگرافی از منطقه همواره می تواند شما را از گم شدن نجات دهد اشتباه است ( خصوصاً در ایران که نهایتاً شما می توانید نقشه های 25000/1 تهیه نمایید . ) قبل از یک صعود بزرگ بر روی یک دیواره ، حتماً با صبر و حوصله مسیر خود را از پایین مرور کنید و نقاط شاخص مسیر و سنگهایی که می توانند شما را در طی کردن مسیر کمک کنند مرور نمایید . علائم مشخص را در مسیر و خارج ازمسیر خود شناسایی نمایید . در صورتیکه در خارج از مسیر بیواک می کنید حتماً علائمی از محل شب مانی خود مشخص نمایید .

3. کفشهای راحت بپوشید . برای مسیرهای کوتاه با درجه صعود بالا از کتانی سنگنوردی مناسب استفاده نموده و برای مسیرهای بلند از کفش های سنگنوردی راحتتر استفاده کنید .

4 . تجهیزات بیش از حد مورد نیاز همراه خود نبرید . همراه بردن وسایل و ابزارهای فراوان در طی مسیر نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه حرکت شما را در مسیر و شکاف نوردی بسیار کند کرده و پیدا کردن ابزار مورد نظر از میان انبوه ابزارها بسیار سخت خواهد شد . سعی کنید مانند یک حرفه ای وسایل مناسب مسیر را جدا کرده و فقط آنها را حمل کنید . یک کوله سبک می تواند شما را قویتر ، سریعتر و سبک بارتر کند .

5 . ابزارهایی در مسیر کار بگذارید که برداشتن و دوباره گذاشتن آنها سریعتر است . نصب یک فرند یا ترای کم بسیار سریعتر از نصب یک میخ و برداشتن آن است . سعی کنید بر ابزار خود مدیریت کرده و تا جایی که امکان دارد سبز صعود کنید . ( از نصب رول و میخ تاجایی که احساس نیاز نکرده اید خودداری کنید )

6 . هوشمندانه کوله خود را بچینید . صعود با دو کوله سبک و کوچک بسیار بهتر از صعود با یک کوله بزرگ بر روی شانه نفر دوم شما است و باعث کند شدن کل روال صعود خواهد شد . در شیبهای تند و منفی و مسیرهای سخت بالاکشی کوله ها می تواند کار صعود را ساده تر نماید . یک پوشاک ضد آب و باد به عنوان لایه خارجی حتماً همراه خود داشته باشید . چراغ پیشانی حتماً باید همیشه در دسترس و نزدیک شما باشد . بهتر است قبل از صعود به اندازه کافی مایعات بنوشید و حدود 1 لیتر ( با توجه به صعود ) همراه خود داشته باشید . برای پایین آمدن هم می توانید از کفشهای سبک دو استفاده کنید .

7 . توجه داشته باشید که سرعت از جمع کردن زمانهای تلف شده در یک مسیر بدست می آید . در صورتیکه در تعویض نفر سرطناب و انجام کارها درکارگاه کند عمل می کنید باید بدانید که مجموع این تایمهای کوچکی که تلف می کنید در نهایت و انتهای مسیر ساعتها خواهد شد . اگر در صعود خود در مسیرهای عادی علم کوه شبمانی دارید بدانید که اتلاف وقت شما ناشی از کندی تصمیم گیری و زمانهای اتلاف شده در کارگاهها است .

8 . در انتخاب محل کارگاه دقت کنید . کارگاههای سنگ برخلاف کارگاههای یخ که شما با طول کامل طناب صعود می کنید بهتر است در محلهایی ایجاد شوند که امکان استراحت و یا طاقچه کوچکی جهت رفع خستگی در آن قرار گرفته باشد . رد کردن یک طاقچه کوچک مناسب و استفاده از حداکثر طناب ممکن است به این قضیه منتهی شود که کارگاه شما در محل نامناسبی نصب گردد و خستگی صعود در بدن شما باقی بماند . نزدیک بودن به کارگاه در محل کراکس مسیر باعث ارتباط بهتر بین نفر سرطناب و حمایتچی خواهد شد .

9 . یافتن یک هم طناب با انگیزه و دارای فکر و ایده های مناسب بزرگترین نعمتی است که می تواند نصیب هر سنگنوردی شود . سعی کنید به همراه هم طنابتان نقاط ضعف و قوت همدیگر را پوشش دهید .

 

مترجم / حمید شفقی

ترجمه آزاد از سایت کلایمبینگ

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
کوهیار ایران گویا گردشگری طبیعت سفر سفرنامه کوه روزها میگذرند سیری در ایران دکتر احمدی تغذیه حسن دوچرخه سوار باشگاه عکاسان جوان پوریاهدایتی شهیدانی بیابان هاوکویرهای ایران کلید وب اینترنت مهدی انجمن گردشگران ایران گروه کوهنوردی ایل داغی ایران سرزمین من-شجاعی سفرنامه حمیداقا ومریم خانم آموزش سنگ وکوه -گلپایگانی سفرهای رویاهای من اکبررحیمی هیئت ورزشهای همگانی استانی زنجان شهر صخره ها و بهترین لحظات زندگی من انجمن ورزش های طبیعی(ورزش های همه گانی) ورمی کمپوست مجمع نمایندگان شاکیان یکان فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گروه دوچرخه سواران توسن رامسر-ناصر فهرست مرجع کوهنوردان ایرانی هیت کوهنوردی استان زنجان گردشگاه تاریخی سلطانیه علم مطالعه اشکال زمین انجمن کوهنوردان ایران محمدرضا افراز-گلستان گروه کوهنوردی زاگرس سنگنوردی و کوهنوردی جامع گردشگری ایران کانون گفتگوی قرانی سفر در طبیعت ایران اکوتوربرای ایرانیان ایران را بگردیم اطلس اینترنتی غارهای ایران هوا شناسی دیکشنری جام نیوز اموزش شنا دینای دوچرخه سواری من کاویان سفربه دور دنیا با دوچرخه گردشگری با دوچرخه اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان